Dokumentace
Expertní systém - IBIS Advisor
IBIS Advisor slouží k výběru vhodné technologie měření a zpracování výsledků měření. Funguje na principu dotazníku - několika otázek ohledně měřeného objektu, dostupného vybavení atd. Výsledkem je seznam materiálů užitečných pro danou situaci zejména:
- odkazy na texty ověřených technologií vztahujících se na konkrétní případ
- odkazy na aplikace pro zpracování výsledků měření
- odkazy na případové studie a odborné články zabývající se daným, nebo podobných tématem
IBIS-S
Systém nabízí 4 aplikace pro vizualizaci výsledků měření IBIS-S:
- Časové řady
- Animace - linie
- Animace - plát
- Animace - linie + video
Časové řady
Vizualizace výsledků jako časové řady naměřených posunů v čase. Jediným vstupem je soubor měřených posunů (vyexportovaný z programu IBIS-S Dataviewer), který se do aplikace nahraje pomocí formuláře na úvodní stránce aplikace.
Animace - linie
Vizualizace výsledků jako dvourozměrné animace objektu v čase. Měřený objekt je zjednodušen na linii, měřené range biny jsou lomové body linie (viz obr. 1). Vstupem je soubor měřených posunů (vyexportovaný z programu IBIS-S Dataviewer), který se do aplikace nahraje pomocí formuláře na úvodní stránce aplikace.

Animace má jednoduché ovládací prvky - tlačítko pro pauzu / opětovné spuštění, tlačítka plus / minus pro zrychlení / zpomalení animace a časovou osu pro posun na konkrétní čas.
Animace - plát
Vizualizace výsledků jako třírozměrné animace objektu v čase. Měřený objekt je zjednodušen na plát, měřené range biny jsou lomové hran plátu (viz obr. 2). Vstupem jsou dva soubory měřených posunů (vyexportovaných z programu IBIS-S Dataviewer) - jeden soubor pro každou z delších hran plátu.
Kromě souborů měření je do úvodního formuláře třeba zadat ještě šířku objektu a úhel mezi směrem záměry radaru a podélnou osou měřeného objektu. Tyto údaje jsou potřeba pro vytvoření zjednodušeného modelu objektu (plátu).

Linie + video
Tato aplikace spojuje animaci objektu pomocí linie s videem objektu, takže je možné zobrazit deformace objektu v kontextu reálně situace (průjezdu vlaku, automobilů apod.). Do aplikace je třeba nahrát soubor měření (vyexportovaných z programu IBIS-S Dataviewer) a zadat kód videa na Youtube. Na obr. 3 je vidět příklad vyplněného formuláře aplikace.

IBIS-L
IBIS-L aplikace slouží k výpočtu a vizualizaci tensorů deformace a z nich odvozených veličin (totální dilatace, úplný střih) pro deformace hrází meřené radarem IBIS-L. Výpočet tensorů se opírá o objemovou interpolaci měřených posunů.
Vstupními údaji jsou:
- 3D model hráze
- soubory měřených posunů (vyexportované z programu IBIS Guardian formátů xyz - polygon)
- velikost pixelu exportovaných měření
- maska pro výpočet
Výsledkem výpočtů jsou pole aproximovaných posunů, pole totální dilatace a úplného střihu, a tensory deformace ve vybraných bodech (hustotu těchto bodů lze nastavit). Posuny, dilatace a střih jsou zobrazeny barevnou hypsometrií jako textura na modelu hráze. Tensory jsou zobrazeny graficky na modelu hráze a jejich číselné hodnoty jsou dostupné z výpočetního protokolu.

Projekty
Aplikace umožňuje pracovat s projekty. Každý projekt dostane automaticky generovaný unikatní identifikátor, viditelný v URL. Každý projekt má tedy unikátní URL, pomocí kterého lze projekty ukládat do oblíbených položek prohlížeče či sdílet s dalšími osobami nebo mezi různými zařízeními.
Ovládací rozhraní aplikace
Obr. 6 ukazuje projekt v aplikaci IBIS-L. V horní části je hlavní menu aplikace. Postranní panel v levé části aplikace obsahuje nastavení, jméno modelu hráze a seznam souborů měření. Zbývající čast okna aplikace zabírá zobrazovací plocha, která ukazuje model hráze (případně pokrytý texturou) a tensory.
Hlavní menu
Hlavní menu v horní časti okna aplikace slouží k ovládání aplikace - spouštění a zastavení výpočtu a animace, nastavení masky, druhu zobrazovaného výstupu a přepínání zobrazování přesnosti tensorů
Uložit projekt
Uloží současný stav projektu - nastavení, model, měření, výsledky zpracování
Zpracovat / Zastavit výpočet
Tyto funkce zapínají, resp. zastavují dávkové zpracování souborů měření. Měření jsou zpracovávána postupně v pořadí jak jsou uvedena v seznamu (tj. podle času pořízení).
Měření lze také zpracovat také jednotlivě kliknutím na příslušné měření v seznamu, nezávisle na jejich pozici.
Již zpracovaná měření jsou při výpočtu dávkou přeskočena. Jednotlivá měření lze ale přepočítat kliknutím na ikonu přepočítat (viz níže).
Nastavit masku
Tato funkce slouží k nastavení masky pro výpočet. Maska se zadává polygonem, levé tlačítko myši přidává body, pravým tlačítkem se zadávání masky ukončí.
Druh výsledku
Slouží k volbě zobrazeného výsledku jako textury na modelu hráze. Na výběr jsou posuny, totální dilatace a úplný střih.
Seznam měření
Seznam měření ukazuje na každém řádku jeden soubor měření označený časem měření. U každého souboru měření je několik ikon (viz obr. 7). Jejich význam je, v pořadí zleva doprava:
- indikátor zpracovaného měření, pokud tento soubor ještě není zpracován, ikona není zobrazena
- odkaz na protokol výpočtu
- funkce přepočítat - znovu spočítá daný soubor měření i pokud je již spočítaný
- funkce odstranit soubor měření

Měření musí být ve formátu exportu XYZ - polygon. Aplikace se snaží z názvu souboru měření odhadnout čas měření a předpokládá přitom použití automatického jména pro export z programu Guardian ve formátu, tj. že jméno souboru je ve tvaru:
<jmeno projektu>_Displacement Map_from_<zacatek>_to_<konec>.xyz
kde zacatek
a konec
jsou časy začátku a konce akvizice daného měření ve formátu:
<rok>_<mesic>_<den>-<hodina>_<minuta>
Příklad názvu:
vir3_Displacement Map_from_14_09_04-18_23_to_14_09_05-05_58.xyz
Nastavení
Nastavitelné parametry jsou:
- Směrodatná odchylka měřených posunů
- velikost pixelu
- hustota sítě pro výpočet tensorů
Protokol výpočtu
Protokol výpočtu obsahuje jméno zpracovaného souboru měření a použitého 3D modelu, rozsah zájmového území, parametry výpočtu a vypočítané tenzory deformací.

Tabulka "TENSORS" v protokolu obsahuje vypočítané tensory deformací. Význam jednotlivých sloupčků je:
X, Y, Z | Souřadnice bodu |
DISPLACEMENT | Změřený posun v bodě |
EX, EY, EXY | Prvky tensoru deformace |
E1, E2 | Hlavní směry tensoru deformace (poloosy maximálního a minimálního napětí) |
PHI | Úhel stočení vůči ose X |
DELTA, GAMA, OMEGA | Diagonální prvky kovarianční matice hlavních směrů a úhlu sotčení |
Vzorová data
- IBIS-S měření železného mostu v Ratajích nad Sázavou
- IBIS-L měření přehradní hráze Vír